Women in Industry 2017: Finalists announced

Nominations for the 2017 Women in Industry Awards are in, and there are some fantastic candidates that have been put forward. All nominees have been reviewed and our panel of judges has narrowed down finalists in all categories. Below is the list of those in contention.

For the first time this year, there will also be a one-day conference before the Women in Industry Awards for women in the mining, manufacturing, engineering and road transport industry.

We look forward to seeing you at the Women in Industry Conference at the Melbourne Convention and Exhibition Centre and the Women in Industry Awards at the Peninsula, Central Pier Shed 14, Docklands on June 22.

Social Leader of the Year
This category recognises those individuals who have significantly effected positive change within their local or regional community.

Sue Anne Ware – University of Newcastle
Beverly Williams – Automotive Centre of Excellence Bendigo Kangan Institute
Amy Wells – Boral Australia
Penelope Twemlow – Energy Skills Queensland
Emma Bebe – ABB Australia
Susan McAllen – CSR
Nancy Crawford – BlueScope Flat Steel Products

Rising Star of the Year
Recognition for individuals who show significant promise within their chosen industry or who have reached new goals at the start of their career.

Sarah Jensen – CSR
Hannah Stewart – Stows Waste Management
Clare Dring – Fulton Hogan
Ella Baker – CSR
Victoria Zhorina – Schmitz Cargobull Australia
Zoe Bull – Cummins South Pacific
Bhavna Pandian – Eaton
Catherine Crumpton-Pratt – CSR
Nancy Crawford – BlueScope Flat Steel Products
Michaela Craft – BOC

Business Development Manager of the Year
This category seeks out Business Development Managers who have created new growth opportunities which allowed their organisation to expand and generate greater revenue.

Mireille Saylav – Admiral Seating Pty Ltd
Christine Nasymth – CSR
Shelley Hyslop – ATOM
Renee McGinty – CSR

Industry Advocacy Award
Recognition of individuals who have helped shape a positive view of their industry and/or helped to create a policy change which benefits those working in the sector.

Gina Rinehart – Hancock Prospecting
Glenda Bennington – Boral Australia
Penelope Twemlow – Energy Skills Queensland
Corinna Unger – Sole Trader
Emma Bebe – ABB Australia
Najwa Khoury – CSR
Karen Stanton – HTA
Alice Mabin – Al Mabin

Safety Advocacy Award
Safety is of utmost concern and this category highlights those individuals working actively to improve safety for their industry.

Sarah Averill – CSR
Christine Morgan – Smarter Safety
Alanna Ball – Women in Safety
Tracie Dickenson – Daryl Dickenson Transport
Elizabeth Valentine – Gippsland Water
Rachel Gangur – CSR
Catherine King – ABB Australia
Kimberlie Smart – Formula Chemicals (NSW)
Sharon Smith – CSR
Katrina Burns – SCT Logistics
Samantha Gates – Orrcon Steel

Mentor of the Year
This category recognises those individuals who have demonstrated a commitment to developing female talent within their organisation and wider industry.

Gina Rinehart – Hancock Prospecting
Beverly Williams – Automotive Centre of Excellence Bendigo Kangan Institute
Jessica Barber – Austral Bricks (WA)
Penelope Twemlow – Energy Skills Queensland
Christine Morris – Joy Global/Komatsu Mining Corp.
Nishmin Hallam – Taylor Thomson Whitting

Excellence in Manufacturing
This category recognises an individual who has thought ‘outside the box’ to implement an outstanding personal contribution to their manufacturing business and the wider manufacturing community.

Mireille Saylav – Admiral Seating
Gabby Montagnese – New Age Caravans
Paola Tornatore – CSR
Lisa Lamb – Seqirus
Angela Housmann – Frosty Boy Australia
Karen Stanton – HTA
Kimberlie Smart – Formula Chemicals (NSW)

Excellence in Mining
This category recognises individuals who have made a positive contribution to one of the many facets of the mining industry.

Gina Rinehart – Hancock Prospecting Pty Ltd
Penelope Twemlow – Energy Skills Queensland
Fiona Berkin – Morris Corporation
Christine Morris – Joy Global/Komatsu Mining Corp

Excellence in Engineering
This award recognises an individual who has shown leadership in engineering, technological excellence and innovation.

Gita Pendharkar – RMIT
Nishmin Hallam – Taylor Thomson Whitting
Nirupa Chander – ABB Australia
Philippa Craft – BOC
Shardie Johns –  ABB Australia

Excellence in Road Transport
This category recognises an individual who has gone above and beyond to improve and positively impact the Australian road transport industry.

Pam McMillan – Transport Women Australia
Melanie Cosgrove – SRV Road Freight Services
Kellie Boland – Boland Transport Services
Maggie Welsh – Welsh Freight Services
Julie Russell – Russell Transport
Elizabeth Valentine – Gippsland Water
Cate Hull – FreightExchange
Alice Mabin – Al Mabin
Kristine Alleva – AcQuum Consulting
Katrina Burns – SCT Logistics
Zeba Mohammed – BOC
Sarah Rosales – Hino Motor Sales Australia

Congratulations to all the finalists.

For more information on the Women in Industry Awards click here.

To keep up to date with Australian Mining, subscribe to our free email newsletters delivered straight to your inbox. Click here.