2009 Prospect Awards finalists announced

Australian Mining has announced the finalists of the 6th annual Prospect Awards.

Australian Mining has announced the finalists of the 6th annual Australian Mining Prospect Awards.

Spanning 12 categories, the 6th annual Australian Mining Prospect Awards aim to encourage, recognise and reward excellence in the Australian mining industry.

This year saw record amounts of entries in several categories, including Minerals Processing Plant of the Year, Innovative Mining Solutions and Excellence in Mine OH&S.

The winners will be announced at a gala awards ceremony and dinner at Doltone House, Sydney on Wednesday 11 November 2009.

For tickets and further information please contact Heather Lawson on 02 9422 2791, or email heather.lawson@reedbusiness.com.au.

The finalists are listed below by category:

Australian Mine of the Year (sponsored by MMD Australia)

Saraji Mine (BMA)

Mt. Thorley Warkworth (Rio Tinto)

Clermont (Rio Tinto)

Anglo Coal Australia – Energy Developments

Bootu Creek (OM MANGANESE)

Prominent Hill (OZ Minerals)

Xstrata Copper Mount Isa

Northparkes Mines (Rio Tinto)

Fosterville Gold Mine (Northgate)

Pardoo (Atlas Iron)

MMG Century

Coal Mine of the Year (sponsored by Wirtgen)

Saraji Mine (BMA)

Mt. Thorley Warkworth (Rio Tinto)

Clermont (Rio Tinto)

Anglo Coal Australia – Energy Developments

Best Metalliferous Mine of the Year (sponsored by Atlas Copco)

Bootu Creek (OM MANGANESE)

Prominent Hill (OZ Minerals)

Xstrata Copper Mount Isa

Northparkes Mines (Rio Tinto)

Fosterville Gold Mine (Northgate)

Pardoo (Atlas Iron)

MMG Century

Minerals Processing Plant of the Year

Bootu Creek (OM MANGANESE)

Focus Minerals

Proto Resources

MIPAC (Xstrata Zinc)

Worsley Alumina (Apex Optimisation)

Tom Price Processing Plant (Rio Tinto Iron Ore)

Xstrata Copper EHM

Hill End Gold

Mine Manager of the Year (sponsored by Hella Australia)

Sandra Collins (Cement Australia East End Mine)

Steve de Kruijff (Xstrata Copper NQ)

John Lamb (General Manager MMG Century)

Jozsef Patarica (Fosterville Gold Mine)

Dr Craig Stegman (Rio Tinto Northparkes Mines)

Most Outstanding Contribution to Mining (sponsored by Siemens)

Sandra Collins (Cement Australia East End Mine)

Michael Holmes (Xstrata Copper)

Dr Geoffrey O’Brien (GeoScience Victoria)

Rod Morrison (NSW Department of Primary Industries)

Frank De Hoog (CSIRO Mathematical and Information Sciences)

David Flanagan (Atlas Iron)

Employer of Choice Award (sponsored by Prime Appointments)

MMG Century

Rio Tinto Coal

Alcoa of Australia

Nucrush

CDE Capital

Best Contract Miner of the Year (sponsored by Atlas Copco)

Sinclair Knight Merz

Bilfinger Berger Services

CDE Capital

Monadelphous

Explorer of the Year (sponsored by Maptek)

Catalpa Resources (Edna May Gold Project)

Cortona Resources (Majors Creek)

Energy Resources Australia (Ranger Project)

Iron Road (Warramboo)

Atlas Iron (Pilbara Deposits)

Excellence in Environmental Management (sponsored by Grundfos)

Rio Tinto – Coal & Allied

CRC Mining

DuPont – Anglo Coal

Xstrata Copper NQ

Rio Tinto Iron Ore (Tom Price Dust Communication)

Innovative Mining Solutions (sponsored by BASF)

MIPAC (Xstrata Zinc)

MIPAC (Callview)

Robotic Automation

Micromine

DUGLESS Machinery Company

Dynamic Braking

Cooee Products

CRCMining

Runge

Maintenance and Project Engineering

JS Melbourne Controls

DuPont – Anglo Coal

Xstrata Copper EHM (Geotechnical)

Excellence in Mine OH&S (sponsored by Sandvik)

Robotic Automation

Mincor Operations

DUGLESS Machinery Company

Dynamic Braking

OM MANGANESE

Iluka Resources

Awaba Centennial Coal

DuPont – Anglo Coal

Xstrata Copper NQ (Job Role Criteria)

Xstrata Copper (Ergonomics Taskforce)

Xstrata Copper EHM (Geotechnical Hazard and Risk)

Otraco (Tyre Deflation Spike)

To keep up to date with Australian Mining, subscribe to our free email newsletters delivered straight to your inbox. Click here.